Narożnik z funkcją spania – jaki materiał wybrać?

Rozkładany narożnik to świetne rozwiązanie do wnętrza, które ma pełnić kilka funkcji, w tym także sypialni. W takim wypadku w ciągu dnia narożnik będzie służył jako mebel wypoczynkowy całej rodzinie, zaś nocą zmieni się dla kogoś w wygodne łóżko. Aby móc w pełni cieszyć się wszystkimi możliwościami, jakie daje narożnik, warto dobrze przemyśleć wybór materiału, z jakiego jest zrobiony. Jaki narożnik sprawdzi się najlepiej?

Tkanina na narożniku – jakie ma znaczenie?

Wybór odpowiedniego narożnika zależny jest od indywidualnych preferencji, aranżacji, budżetu oraz innych czynników, takich jak stan zdrowia domowników czy fakt posiadania zwierząt. To, czym jest pokryty narożnik, ma ogromne znaczenie nie tylko dla jego wyglądu, ale także funkcjonalności. Jakie cechy mają poszczególne, najpopularniejsze materiały?

·       Tkanina

Materiałowa tapicerka jest miękka i przyjemna w dotyku oraz dostępna w przeróżnych wzorach i kolorach, dzięki czemu z łatwością można znaleźć idealnie pasujący do wnętrza narożnik. Z czasem jednak materiał może się wycierać, należy również pamiętać o jego regularnym czyszczeniu, by brud nie wsiąkał w materiał.

·       Skóra naturalna

Jest trwała, elegancka, wygląda bardzo naturalnie i stylowo. Jest łatwa do utrzymania w czystości i odporna na zabrudzenia, co jest szczególnie ważne, jeśli posiada się psa lub kota. Wadą narożników ze skóry naturalnej jest ich wysoka cena oraz fakt, że przy pierwszym kontakcie skóra jest… zimna!

·       Skóra ekologiczna/materiał skóropodobny

Narożnik z ekologicznej skóry będzie znacznie tańszy od tego ze skóry naturalnej, a równie efektowny i łatwy do utrzymania w czystości. Problemem może być jednak jego trwałość – sztuczna skóra jest zdecydowanie mniej wytrzymała niż naturalna.

·       Welur

Narożnik z weluru będzie prezentował się bardzo estetycznie i elegancko. Materiał jest przyjemny w dotyku i dostępny w bardzo wielu kolorach. Należy jednak o niego odpowiednio dbać, jest dość wymagający, jeśli chodzi o utrzymanie w czystości, i delikatniejszy od innych materiałów.

·       Tkaniny mieszane

Narożnik, który łączy w sobie różne tkaniny, z pewnością będzie wyglądał ciekawie. To świetna opcja dla niezdecydowanych! Warto jednak zwrócić uwagę, by w miejscach najbardziej eksploatowanych materiał był najmocniejszy.

Jak widać, każdy materiał ma swoje wady i zalety. Najczęściej zwraca się uwagę na wygląd i łatwość utrzymania w czystości. Tutaj zdecydowanie królują skórzane narożniki jako najbardziej efektowne i stylowe, a przy tym łatwe do czyszczenia. Niestety, jest to jednocześnie najdroższa opcja. Kompromisem może być sztuczna skóra, ale tutaj trwałość będzie zdecydowanie mniejsza. Najczęściej wybierane są materiałowe narożniki – w sklepach, takich jak Msofas czy w innych – to właśnie wśród narożników obitych tkaninami widać największą różnorodność.

Narożnik z funkcją spania – z jakiego materiału będzie najlepszy?

Wybierając rozkładany narożnik, który będzie nie tylko meblem wypoczynkowym, ale również łóżkiem, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał i wybrać ten, który będzie najtrwalszy. Narożnik z funkcją spania będzie bowiem bardziej eksploatowany niż klasyczna sofa, będzie się na nim również inaczej rozkładał ciężar, nie mówiąc już o wszelkich otarciach czy to podczas poruszania się w nocy, czy też codziennego składania i rozkładania. Materiał powinien więc być bardzo wytrzymały, ale też łatwy do utrzymania w czystości, aby móc bez problemu dbać o higienę miejsca spania.

Znowuż warto zwrócić uwagę na skórzane narożniki. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie wycierają się, nie blakną ani nie pochłaniają brudu. Do ich wycierania wystarczy wilgotna szmatka. Naturalna skóra jest zawsze chłodna, co może być problemem dla wrażliwców. Jest również nieco śliska, co może utrudniać utrzymywanie prześcieradła w miejscu stałego siedziska na powierzchni spania. Z tego względu warto zwrócić uwagę na materiałową tapicerkę, zawsze przyjemną w dotyku, ale z kolei trudniejszą do czyszczenia i szybciej ulegającą wycieraniu.

Tak naprawdę wybór odpowiedniego narożnika z funkcją spania to kwestia przede wszystkim… finansów! Każda opcja będzie bowiem dobra, bo i oczekiwania są różne. Pewne jest to, że duży wybór i spora różnorodność każdemu pozwolą znaleźć coś idealnego do swojego wnętrza.