Jak przedłużyć żywotność rozkładanego narożnika?

Narożnik z funkcją spania to wyjątkowy mebel. Z jednej strony, za dnia służy całej rodzinie jako mebel wypoczynkowy, a z drugiej, nocą zmienia się w łóżko dla jednej lub dwóch osób. Jest więc mocniej eksploatowany niż klasyczna kanapa, co może oznaczać, że jego żywotność będzie też krótsza. Tak jednak być nie musi – wystarczy odpowiednio dbać o rozkładany narożnik, by służył jak najdłużej. Co warto robić, a czego nie, by jak najdłuższej cieszyć się dobrym stanem narożnika?

Narożnik z funkcją spania – jaką tapicerkę wybrać?

Wybierając narożnik z funkcją spania, który faktycznie będzie służył za łóżko na co dzień, a nie tylko od święta, należy zwrócić szczególną uwagę na tapicerkę. Jeśli bowiem narożnik w ciągu dnia będzie użytkowany przez wszystkich domowników, to naturalne, że będzie się brudził i pochłaniał zapachy, a spanie w takich warunkach z pewnością nie będzie komfortowe. Materiał narożnika powinien więc być łatwy do utrzymania w czystości. Takie będą np. skórzane narożniki z funkcją spania. Trwalsze będą z naturalnej skóry, ale skóra ekologiczna również jest dobrym rozwiązaniem. Takie narożniki wystarczy przecierać wilgotną szmatką – zabrudzenia nie wnikają w materiał i bardzo łatwo go odświeżyć.

W przypadku materiałowych tapicerek należy pamiętać o regularnym odkurzaniu i czyszczeniu, a raz na kwartał zamówić profesjonalne pranie tapicerek, żeby gruntownie odświeżyć narożnik.

Świetnym rozwiązaniem są również narożniki ze zdejmowaną tapicerką, którą można wyprać lub łatwo wymienić na inną.

Jak dbać o siedzisko narożnika z funkcją spania?

Czyszczenie tapicerki to konieczność, ale można również zminimalizować zabrudzenia siedziska i oparcia narożnika, odpowiednio je zabezpieczając. Wystarczą narzuty, koce czy ozdobne poduszki, które nie tylko będą efektownie wyglądały, ale przede wszystkim ochronią narożnik przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami. Narzuta jest niemalże obowiązkowa, jeśli posiada się zwierzęta, które również korzystają z narożnika.

Takie rozwiązanie pozwoli bardziej zadbać o higienę – osoby, które będą spały na narożniku, nie będą miały poczucia, że robią to na wysiedzianym siedzisku, które pochłonęło wszelkie zabrudzenia. Jednocześnie dzięki temu przedłuża się żywotność materiału, który nie jest narażony na ścieranie się.

Ciekawa narzuta czy koc to również dobry sposób na odświeżenie wnętrza i nadanie mu nowy charakter. Jeśli dobierze się je razem z zasłonami czy innymi tekstyliami, można sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądało zupełnie inaczej, przy niewielkim nakładzie kosztów.

Narożniki z funkcją spania – konserwacja mechanizmów

Choć mechanizmy w narożnikach z funkcją spania nie są zbyt skomplikowane, codzienne rozkładanie i składanie mebla może prowadzić do ich szybkiego wyrobienia i osłabienia części. Co oczywiste, nie należy się szarpać z narożnikiem, rozkładać go na siłę czy trzaskać przy składaniu – to zdecydowanie może prowadzić do uszkodzeń. Jednak nawet delikatność, jeśli coś jest często użytkowane, może nie uchronić przed uszkodzeniami. Dlatego warto co jakiś czas zajrzeć do narożnika i sprawdzić, czy nic się nie wypaczyło lub złamało, a miejsca zawiasów czyścić i oliwić, by sprawnie pracowały. Podczas zamykania narożnika należy też pamiętać, by obok mechanizmów nie było żadnych sznurków czy materiałów, które mogłyby w nich utknąć i doprowadzić np. do wygięcia części.

Jeśli narożnik z funkcją spania posiada pojemnik, również należy pamiętać, by był zawsze dokładnie zamknięty. W przeciwnym wypadku, jeśli będzie się siedziało na krzywo domkniętym narożniku, można doprowadzić do wypaczenia siedziska i pęknięć jego podstawy.

O każdy mebel, jeśli ma długo i bezproblemowo służyć, należy odpowiednio dbać. O te, które są najmocniej eksploatowane, jak narożniki z funkcją spania, szczególnie. Dobrze więc wybrać model, który nie będzie sprawiał problemów, w ponadczasowych kolorach i formach. Warto więc sprawdzać oferty sklepów ze szczególnie dużym wyborem narożników, jak Msofas czy inne, w których każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego wnętrza.