Gdzie najlepiej postawić narożnik?

Narożniki, zwane też sofami czy kanapami narożnymi, są niezwykle popularnymi modelami mebli. Idealnie nadają się do zagospodarowania kąta w pokoju dziennym – wówczas tworzą przytulne i jakże praktyczne miejsce do wypoczynku dla całej rodziny i rozwiązują problem z mało ustawnym miejscem. Z biegiem lat jednak funkcja narożników nieco się zmieniła, a ustawianie ich w rogach pomieszczeń przestało być oczywiste. Okazuje się, że z narożnikami można nieco zaszaleć i ustawiać nie tylko w salonie i nie tylko w kącie! Jak sprytnie wykorzystać cały potencjał narożnika?

Wygodny narożnik nie tylko do salonu

Sofa z dużym, wygodnym siedziskiem to niezbędnik w każdym pokoju dziennym. Zapewnia komfort, swobodę i wystarczającą ilość miejsca całej rodzinie. Nic więc dziwnego, że najczęściej stoi w centrum każdego salonu. Jednak narożnik sprawdzi się nie tylko tam, ale również w innym pomieszczeniach, w tym np. w pokoju młodzieżowym. Jeśli wybierze się narożnik z funkcją spania, wówczas idealnie połączy się przyjemne z pożytecznym. Wiadomo bowiem, że nastolatek lubi gościć u siebie w pokoju znajomych, ale często pojawia się problem z ich usadowieniem. Nie każdy lubi, by obcy siadali na łóżku, a dodatkowa kanapa zajęłaby sporo miejsca. Rozwiązaniem problemu może być właśnie odpowiednio wybrany rozkładany narożnik, który w dzień będzie wygodnym siedziskiem dla kilku osób, zaś w nocy komfortowym łóżkiem.

Narożnik doskonale sprawdzi się także w domowym biurze czy gabinecie. Wówczas takie pomieszczenie może być jednocześnie pokojem gościnnym, w którym znajdzie się dodatkowe miejsce do spania, będzie można na nim też odpocząć w przerwie od pracy i wygodnie się położyć. W takim wypadku narożnik jest o wiele bardziej ozdobnym i wielofunkcyjnym meblem niż klasyczne łóżko.

Narożnik zamiast ściany…? Czemu nie!

Wiadomo już, że narożnik nie zawsze musi stać w rogu pomieszczenia, a czasem może posłużyć także za łóżko. Ale czy można nadać mu jeszcze jakąś funkcję? Tak! Stylowy narożnik można ustawić na środku pomieszczenia jako element podziału przestrzeni, jeśli ma się otwarty plan mieszkania czy domu. Dla przykładu, narożnik świetnie odzieli część jadalnianą od wypoczynkowej. Z tyłu narożnika można ustawić komodę czy też zorganizować kącik dla dziecka, by był on oddzielony np. od ekranu telewizora. Narożnik na środku widnego, dużego pomieszczenia pozwoli ciekawie zorganizować przestrzeń i nadać jej charakter.

Odpowiednie ustawienie narożnika – o czym warto pamiętać?

Jest kilka kwestii, które warto mieć na uwadze, szukając odpowiedniego miejsca dla narożnika.

·       Nie bez znaczenia jest kierunek, w jakim ustawi się narożnik. Zazwyczaj nie stawia się go przodem do ciągu komunikacyjnego, a raczej do części ozdobnej, np. okna czy dekoracyjnej ściany lub też przodem do telewizora. Wypoczynek na narożniku powinien pozwalać na swego rodzaju chwile intymności i odseparowania się.

·       Narożnik służy odpoczynkowi, więc dojście do niego powinno być swobodne od każdej strony. Jeśli wybiera się narożnik z funkcją spania, należy pamiętać, by dało się go wygodnie rozkładać i składać.

·       Warto pamiętać o dobrym doświetleniu strefy wypoczynkowej z narożnikiem.

·       Nie bez znaczenia jest również rozmiar narożnika – nie powinien on być zbyt duży i przytłaczający względem reszty pomieszczenia, ale zbyt mały również może okazać się nieproporcjonalny i niewygodny.

·       Narożnik powinien być dobrany zgodnie z kierunkiem aranżacyjnym całego wnętrza. Powinien być ładny i estetyczny, ale sam w sobie nie tworzy dekoracji i nie powinien dominować i kontrastować z wnętrzem. Można nieco zaszaleć, wybierając na niego poduchy czy narzutu ozdobne, natomiast warto stawiać na ponadczasowość samego mebla.

·       Mając duży, wygodny narożnik, warto przemyśleć ustawienie wszelkich innych mebli. Nie powinien on ograniczać dostępu do nich, dobrze też, jeśli wszystko tworzy spójną kompozycję.

Zanim zakupi się narożnik, warto dobrze przemyśleć jego miejsce i wcześniej odpowiednio zorganizować przestrzeń, by mieć jasność, na jak duży i w jakim typie narożnik można sobie pozwolić. Dobrze również zapoznać się z jak największą ilością modeli i nie działać pod wpływem emocji – wśród narożników panuje ogromna różnorodność i warto obejrzeć jak najwięcej modeli, nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale także online, np. w Msofas, zanim wybierze się ten idealny. Narożnik będzie stanowił centrum wypoczynkowe domu – powinien więc pasować do jego wnętrza i co najważniejsze, spełniać oczekiwania domowników.